Ryn: pomnik "wyzwolicieli" i utrwalaczy komunizmu

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

W samym centrum Rynu stoi sobie głaz. A na nim sławi się utrwalaczy komunizmu i Armię Czerwoną. Do 1945 roku był to pomnik żołnierzy pochodzących z Rynu, poległych w czasie I wojny światowej
Głaz ze stosowną tablicą stoi w samym środku Rynu, tuż przy posterunku policji. Na tablicy jest napis: W hołdzie wyzwolicielom Rynu i bojownikom o utrwalenie władzy ludowej. Społeczeństwo miasta i gminy 1945-1985.

Innym reliktem minionej epoki w Rynie jest ulica komunistycznego generała Karola Świerczewskiego.

Do 1945 roku był to pomnik poświęcony mieszkańcom Rynu, którzy polegli w szeregach armii niemieckiej w czasie I wojny światowej.

Igor Hrywna


Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Karol swierczewski #2086910 | 91.233.*.* 12 paź 2016 13:02

    karol Swierczewski jest bohaterem narodowym Hiszpanii do dzisiaj. był równiez bohaterm narodowym Polski - czy mu ten tytuł zabrano tego nie wiem , jezeli tak to po prostu świństwo. był osobistym przyjacielem takich indywidualności jak gen Eisenhauer póxniejszy prezydent USA i Ernest hemingway. Przypisuj sie mu obecnie rózną "nieudolność " czy "alkoholizm" a ja się pytam , kóry wojskowy zwłaszcza po dwudziestu parulatych na pierwszej linii nie chlapnie czegoś mocniejszego . nie znam takiego. Ponadto niby nieudolny ale jednak II armia odręi nyse sforsowała , budziszyn zdobyła , drezno zdobyła i weszła do pragi czeskiej. Wrócili z wojny jako zwyciężcy. Wiec zdaje misie ze to obrabianie swiercewskiego to po prostru polityczna gra obecnych opcji rządzących.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Grose Buchwalde #1275887 | 213.73.*.* 20 gru 2013 13:22

    Bezwzględnie należąło by zdjąć tabliczke z tego głazu, wszyscy możemy stwierdzić że "wyzwolenie" tych spod znaku czerwonej gwiazdyi to wszystko co sie działo po nim do 1989 r. nie było żeczą normalną, dla nas Polaków akceptowaną. Zatem należało by zrekonstruować poprzednia tablicę poświęconą żołnierzom niemieckim i zwieścić ją na głazie. Pozdrawiam wszystkich warmiaków z Olsztyna i okolic.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. Warmiak #282727 | 82.139.*.* 19 maj 2011 19:26

    Zastanawiam się kogo zdradził gen Walter -wiem ,że walczył w Hiszpanii.Pięknie to opisał amerykański pisarz Ernest Hemingway w książce pt Komu bije dzwon. A sam Karol Świerczewski poległ walcząc o Polskę z banderowcami spod znaku trój-zuba.Niektórzy widzą samo dobro w niektórych organizacjach typu WIN, NSZ natomiast ja widzę również wielki zło ,które wyrządzali Obywatelom ./np w czasie Reformy Rolnej,czy grabiąc wspólnie z"upa" mieszkańców Podkarpacia.Gdyby nie Żołnierze z gwiazdą ,sierpem i młotem -żołnierze ze swastyką / Niemcy / dawno by nas wymordowali lub bylibyśmy niewolnikami pracując dla nich.Ja nikogo nie wysyłam do szkoły,ale proszę trochę poczytać książki i to różnych autorów ze wschodu i zachodu a nawet sięgnąć do średniowiecza np 1410 roku i co się w tym roku wydarzyło .Czytanie w internecie nie wszystko jest prawdziwe,niekiedy sieje zamęt w umyśle- bo są pewne uproszczenia, nie zawsze prawdziwe.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. do warmiak #282080 | 88.199.*.* 18 maj 2011 23:23

      Gościu weź ty idź do szkoły, te czerwone sku..... z pod znaku sierpa i młota wyzwalały nas chyba od życia, domów, zegarków ect. I nie było żadnego wyzwolenia tylko zniewolenie sto razy gorsze od hitleryzmu. A utrwalacze władzy ludowej z pod znaku MO UB KBW walczyli z polskimi patriotami z AK, WiN i NSZ. Świerczewski to zdrajca i radziecki sługus.

      Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

    2. Zygfryd #281797 | 82.139.*.* 18 maj 2011 19:02

      To że kiedyś zmieniano tabliczki na pomnikach to było normalne.Pamiętam w Olsztynie był ładny pomnik w postaci takiej szpicy,stał za Wysoką Brama w kierunku Poczty do roku 1964-w końcu go rozebrano -ktoś się dopatrzył ,że to nie nasz.Pomnik był poświęcony działaczowi spółdzielczości ale nie naszej ,więc pomnik usunięto.Co do nazwy ulicy generał Walter poległ walcząc za wolną Polskę .Cześć jego pamięci.

      odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (17)
    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5