Niedziela, 5 lipca 2020. Imieniny Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Cittaslow atrakcją dla turystów

2017-09-28 08:00:00 (ost. akt: 2017-09-28 09:58:30)

Autor zdjęcia: Sławomir Kędzierski

Pięć lat mija od przystąpienia samorządu ryńskiego do Sieci Miast Cittaslow w Polsce. Ryn czerpie z tej przynależności liczne pożytki. Nie tylko w dziedzinie kultury i promocji, ale istotnych dla życia miasta inwestycji.

W Rynie 24 września podsumowano Tydzień Cittaslow czyli cykl imprez promujących ideę Cittaslow. W programie tygodnia znalazły się m.in.: regaty o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Ryn, zawody strzeleckie, gra terenowa Rynolandia, warsztaty plastyczne, zawody sportowe i rozwiązywanie „Krzyżówki ze ślimakiem”, czy test wiedzy „Śladem ślimaka”.

Organizatorami imprez, które odbywały się od 18 do 24 września były: Zespół Szkolno-Przedszkolny, Ryńskie Centrum Kultury, Biblioteka Publiczna, Ekomarina Ryn, Stowarzyszenie Sportowe i Rekreacyjne w Rynie. Dzięki tak licznemu udziałowi organizacji i ludzi idea Cittaslow przyczynia się integracji społecznej mieszkańców i turystów, chociaż tych ostatnich we wrześniu już niewielu odwiedza Ryn.

— Ryn uległ namowom organizatorów stowarzyszenia miast Cittaslow i przystąpił do tej organizacji pięć lat temu – wspomina Józef Karpiński, burmistrz Rynu. – To był pomysł wszystkich mieszkańców, nie tylko mój. Wszystkich, którym zależało na dobrym, spokojnym życiu i podniesieniu jakości życia w naszym mieście i gminie. Ja ten pomysł tylko realizuję. Namawiano nas do przystąpienia, bo już spełnialiśmy ideę przyświecającą Cittaslow. Pod tym względem wyprzedzaliśmy wiele innych miast. Ryn był pierwszym mazurskim miastem, które się na taki krok zdecydowało. Wówczas nie mówiło się o żadnych profitach, o pieniądzach, ale właśnie o ideach.

Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Aktualnie w nowym RPO stworzono ścieżkę rozwoju dla miasta Cittaslow. Dzięki temu pozyskujemy sporo pieniędzy dla miasta i mieszkańców. Wykorzystujemy tę szansę dla rozwoju naszej miejscowości. Powstaje Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki, powstaną dwa place zabaw, przeprowadzimy remont wieży ciśnień. Ale nie tylko to, bo zostanie też zrewitalizowanych pięć budynków komunalnych. To wszystko z programu przeznaczonego dla miast należących do sieci Cittaslow. Przystępowaliśmy dla idei, ale teraz wykorzystujemy pojawiające się szanse.

— Obecność w sieci Cittaslow staje się naszym atutem. Przekonuje się do niej coraz więcej ludzi — dodaje burmistrz Karpiński. — Nie brakuje turystów, którzy chcą odpoczywać w przyjemnej, spokojnej i przyjaznej dla nich atmosferze. W tym sezonie turystycznym brakowało nam miejsc noclegowych. W Ekomarinie przyjęto w tym sezonie 6 tysięcy jachtów. Ten sezon był udany dla miasta i gminy Ryn.

Polska sieć miast Cittaslow to 26 miejscowości, większość z regionu Warmii i Mazur.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages