Niedziela, 5 lipca 2020. Imieniny Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Maria Tuczyńska: Książki to moja pasja

2016-10-13 10:00:00 (ost. akt: 2016-10-13 10:55:06)
Maria Tuczyńska, dyrektorka Biblioteki Publicznej w Rynie (z mikrofonem): Jestem bibliotekarzem nie z przypadku, ale z zamiłowania

Maria Tuczyńska, dyrektorka Biblioteki Publicznej w Rynie (z mikrofonem): Jestem bibliotekarzem nie z przypadku, ale z zamiłowania

Autor zdjęcia: Arch. UMiG Ryn

Książka towarzyszy mi od czasów, kiedy nauczyłam się czytać, a było to w szkole podstawowej. Wcześniej nie było wakacji bez książki, a teraz nie ma urlopu od książki. Jestem bibliotekarzem nie z przypadku, ale z zamiłowania. Książki to moja pasja. Z racji wykonywanego zawodu i pełnionej funkcji, moderatora Dyskusyjnego Klubu Książki, moje lektury są różnorodne pod względem gatunkowym i treściowym — opowiada Maria Tuczyńska, dyrektorka Biblioteki Publicznej w Rynie.

Polecam do przeczytania „Księgi Jakubowe albo Wielka podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie, nie licząc tych małych” Olgi Tokarczuk. Jest to wielowątkowa powieść historyczna o osiemnastowiecznej Polsce, jakże odmienna od powieści sienkiewiczowskich, a zarazem opowieść o Jakubie Lejbowiczu Franku, religijnym reformatorze, twórcy żydowskiej sekty frankistów, postaci autentycznej, lecz słabo zapisanej na kartach historii. Książka niezwykła zarówno pod względem treści jak i formy. Liczy 906 stron, a ich numerację zastosowano od końca, podobnie jak w księgach pisanych po hebrajsku. Książka nie jest łatwa w czytaniu, wymaga od czytelnika uwagi, czasu i skupienia. „Księgi Jakubowe” to intelektualne wyzwanie czytelnicze, które warto podjąć.


Kolejna książka zasługująca na rekomendację to „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji” Anny Dziewit-Meller i Marcina Mellera. Nie jest ona jednolita gatunkowo. Nie można zaliczyć jej do książki podróżniczej, ani potraktować jako przewodnik lub jako reportaż. Sami autorzy o swojej książce mówią żartobliwie gruziński szaszłyk. Osobiście uważam, że porównanie jest nadzwyczaj trafne i udane, z uwagi na to, że zawiera ona zbiór różnorodnych pod względem treści, wymowy i nastroju opowieści o Gruzji. Niektóre są humorystyczne i zabawne, z kolei inne poważne i smutne. Czytelnik dzięki tej lekturze może poznać historię, kulturę i specyfikę tej kaukaskiej krainy oraz podziwiać kultywowanie folkloru przez Gruzinów, choćby ich chóralne śpiewy, ludowe tańce, wygłaszane toasty, które są pielęgnowanym zwyczajem od wieków i stanowią prawdziwą sztukę. To doskonała lektura dla osób ciekawych świata, bogato ilustrowana kolorowymi zdjęciami, napisana barwnym językiem oddającym miłość autorów do Gruzji.


Ostatnio przesiaduję z książką „Przywilej wyboru. Jak żyć twórczo i szczęśliwie, wykorzystując swoje talenty”, której autorem jest Jerzy Kostowski. Chciałabym ją polecić osobom chcącym zastanowić się nad sobą i przeanalizować swoje życie, a także coś w nim zmienić. Książka ta zawiera dziesięć rozdziałów (Punkt wyjścia, Misja, Talenty, Wartości, Pieniądze, Sukces, Marzenia, Cele, Zdrowie, Obawy), w których autor podpowiada jak znaleźć własną drogę rozwoju, czym się kierować, aby żyć twórczo i szczęśliwie, przy tym wykorzystując swoje talenty. Książka zyskuje na wiarygodności, gdyż autor przywołuje na jej kartach różne sytuacje ze swojego życia. Opisuje scenariusze trafnych wyborów i dzieli się swoimi wskazówkami. Każdy rozdział jest pewną całością, więc można wyrywkowo wybrać ten temat, który szczególnie zainteresuje.


Godne polecenia są książki Hanny Kowalewskiej zwłaszcza cykl „Zawrocie”. W tym roku w czerwcu ukazał się na rynku wydawniczym kolejny, już szósty tom tego cyklu pod tytułem „Cztery rzęsy nietoperza”. Wcześniejsze to: „Tego lata w Zawrociu”, „Góra śpiących węży”, „Maska Arlekina”, „Inna wersja życia”, „Przelot bocianów”. Saga o „Zawrociu” to cykl książek o Matyldzie, która niespodziewanie dziedziczy po babce posiadłość. Matylda to osoba niezdecydowana, szukająca miłości w przypadkowych oraz celowych związkach, próbuje naprawiać świat i siebie. (...)

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages