Niedziela, 18 sierpnia 2019. Imieniny Bogusława, Bronisława, Ilony

Gorąca dyskusja w Bibliotece Publicznej w Rynie


2016-05-23 10:00:00 (ost. akt: 2016-05-23 11:23:07)
Uczestnicy warsztatów w ryńskiej bibliotece

Uczestnicy warsztatów w ryńskiej bibliotece

Autor zdjęcia: Arch. BP w Rynie

Jak uwolnić potencjał aktywności obywatelskiej mieszkańców Polski lokalnej? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali uczestnicy debaty, która odbyła się 17 maja w Bibliotece Publicznej w Rynie, a także w ponad 50 innych miejscowościach w całej Polsce.

Debata jest częścią projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”, organizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. To projekt, którego celem jest wywołanie szerokiej dyskusji nad mechanizmami rozwoju lokalnych społeczności.

Wśród uczestników ryńskiej debaty znaleźli się m.in. przedstawiciele władz lokalnych: burmistrz miasta i gminy Ryn Józef Karpiński, sekretarz gminy Barbara Kowalska oraz radni Rady Miasta i Gminy Ryn: Juliusz Brant i Ryszard Jarosz. Poza tym w dyskusji wzięli udział przedstawiciele instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń działających na rzecz dzieci, seniorów i niepełnosprawnych, osoby prywatne, którym na sercu leży dobro „małej ojczyzny” oraz młodzież.
Spotkanie miało formę warsztatu, podczas którego starano się określić, co motywuje do zaangażowania się w rozwój społeczności lokalnej oraz co ułatwia zaangażowanie w ten rozwój. Stworzono listę trzech „motywatorów” i trzech „ułatwiaczy”.

Wśród „motywatorów” wymieniono:
1. Dzielenie się wiedzą i pomysłami – mieszkańcy powinni wymieniać się pomysłami, odważnie przedstawiać je na forum, a następnie zachęcać władzę do ich wdrażania w życie, pozytywny oddźwięk takiego działania jest najsilniejszym z elementów motywujących do dalszego działania.
2. Pomoc innym, a przede wszystkim chęć jej niesienia – debatujący uznali to za główny powód, dający ludziom poczucie wartości i radość współistnienia w społeczności lokalnej.
3. Samorozwój intelektualny i fizyczny – zdobywanie wiedzy, możliwość podzielenia się wiedzą z innymi oraz docenienie ze strony innych jest silnym motywem do działania.

Natomiast na liście „ułatwiaczy” znalazły się:
1. Dobry lider – znalezienie zaufanego i zdecydowanego lidera w społeczności, który chętnie podejmie się kierowania lub koordynacji działań na dłuższą metę, ułatwi podejmowanie różnego typu inicjatyw oraz da pewność, że działanie przyniesie pożądany efekt.
2. Ograniczenie barier, czyli poprawa dostępu do obiektów, informacji, imprez – debatujący podkreślali, że Ryn jest dość prężną kulturalnie miejscowością, ale wciąż istnieją bariery komunikacyjne między mieszkańcami, nie zawsze informacja o ciekawej inicjatywie dociera do większości na czas oraz brakuje świadomości, że każdy mieszkaniec może wyjść z inicjatywą.
3. Dobre przykłady, czyli wymiana doświadczeń – każdy głos w społeczności lokalnej się liczy, każde doświadczenie jest cenne i może służyć budowie społeczności lokalnej.

Efekty i wnioski ze wszystkich dyskusji zostaną przedstawione opinii publicznej za pośrednictwem partnerów medialnych oraz na XI Kongresie Obywatelskim w listopadzie 2016 r. w Warszawie.
Projekt „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” został objęty honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Ryńska debata została objęta honorowym patronatem burmistrza miasta i gminy Ryn Józefa Karpińskiego, a nasi patroni medialni to "Gazeta Giżycka" oraz portal giżycko.wm.pl.

Projekt jest organizowany w ramach Kongresu Obywatelskiego. Kongresy Obywatelskie od 10 lat są miejscem spotkania, wymiany refleksji i dyskusji między Polakami. Kongres angażuje do rozmów o rozwoju Polski znanych i cenionych przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego czy biznesu (wśród uczestników kongresowych dyskusji można wymienić m.in. Jana Englerta, Lecha Wałęsę, Joannę Szczepkowską czy Jacka Żakowskiego).

Maria Tuczyńska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Rynie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages