Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Opowieści woskiem pachnące

2014-03-20 12:04:16 (ost. akt: 2014-03-20 12:09:52)
Obraz Iwony Moniki Pawłowicz

Obraz Iwony Moniki Pawłowicz

Autor zdjęcia: Arch. RCK

Wernisaż wystawy prac Iwony Moniki Pawłowicz w Galerii "Z latarnią" w Ryńskim Centrum Kultury - 21 marca, godz. 17. Wstęp wolny.

Autorka prac prezentowanych na wystawie - 
Iwona Monika Pawłowicz - 
pochodzi z Pozezdrza, gdzie też obecnie mieszka. W latach 2002-2006 uczennica olsztyńskiego Państwowego Liceum Plastycznego. Absolwentka Edukacji Artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Dyplom broni w pracowni malarstwa prof. Zygmunta Drońskiego w 2011 roku.
 
"Opowieści woskiem pachnące..." to zbiór kompozycji wykonanych w technice batiku. Ten, powstały w latach 2011-2012, cykl prac jest bardzo subiektywną próbą malarskiego zinterpretowania, często pojawiającego się w twórczości artystycznej, motywu pór roku.


Z założenia prace te nie są zwierciadłem rzeczywistości, a więc próbą realistycznego oddania form czy barw zaobserwowanych w naturze, lecz tylko pewnym do nich odwołaniem. Próba oddania charakteru, dynamiki i nastroju poszczególnych okresów opiera się na barwie, jako głównym środku wyrazu artystycznego. Nie oznacza to jednak, iż w ferii kolorów nie można doszukiwać się motywów zainspirowanych światem roślin czy zwierząt, gdyż nie są to kompozycje całkowicie abstrakcyjne.
 Batik jest techniką ręcznego zdobienia m. in. tkanin, polegającą na naprzemiennym wykonywaniu wzorów roztopionym woskiem (miejsca na tkaninie, które mają zostać niezabarwione) i farbowaniu jej, poprzez zanurzenie w zimnej kąpieli barwiącej lub mniej tradycyjnie nałożenie farb pędzlem; procesy te trzeba powtarzać kilkakrotnie w zależności od stopnia skomplikowania zamierzonej kompozycji; etapem końcowym wykonywania tkaniny w technice batiku jest usunięcie, kolejnych warstw wosku, poprzez sprasowanie ich najlepiej na biały papier; mianem batiku określa się także tkaninę wykonaną tą metoda.
 

Żródło: RCK
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages