Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Mieszkańcy Rynu o sobie i znajomych

2013-10-27 17:40:17 (ost. akt: 2013-10-27 20:19:54)
Wernisaż wystawy "Czas zatrzymany"

Wernisaż wystawy "Czas zatrzymany"

Autor zdjęcia: Archiwum GG

Około 600 zdjęć mieszkańców gminy Ryn wykonanych w okresie po II wojnie światowej do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku znalazło się na wystawie w Ryńskim Centrum Kultury. Jej pomysłodawczynią była Beata Wołoszyn, instruktor w ryńskim RCK.

W sobotę, 26 października, po dwóch miesiącach przygotowań, wystawa zatytułowana „Czas zatrzymany” doczekała się oficjalnego otwarcia. W wernisażu uczestniczył burmistrz Józef Karpiński i sekretarz Rynu Barbara Kowalska oraz grupa mieszkańców, którzy udostępnili swoje rodzinne fotografie. W antyramach znalazły się zdjęcia oryginalne, jak i kopie (skany). Fotografie bardzo osobiste - przedstawiające samych ofiarodawców jak i ich najbliższych oraz znajomych.
Wśród eksponatów m.in. fotografie klasowe z lat pięćdziesiątych, zdjęcia ślubne, z pierwszych komunii i konfirmacji. Są tez takie rarytasy jak prywatne ujęcia Edwarda Gierka i Wojciecha Jaruzelskiego, którzy wracając w latach siedemdziesiątych z wizyty w PGR Monetki zatrzymali się w Bachorzy, czy kościoła ewangelickiego zniszczonego przez pożar w czasie wojny.
Specjalne miejsce zajmuje wśród fotografii zdjęcie Albina Nowickiego, nauczyciela, mieszkańca Rynu, autora miejskich kronik, którego zbiory posłużyły do otwarcia ryńskiego muzeum. Na wernisażu Marek Podskalny, dyrektor RCK odczytał wiersz nieżyjącej już poetki Wandy Marii Karczewskiej poświęcony Albinowi Nowickiemu, na który natrafiono podczas przygotowań do wystawy.
- Wystawa będzie eksponowana przez najbliższy miesiąc – zapewniła jej pomysłodawczyni Beata Wołoszyn. – Zdjęć zgromadziliśmy znacznie więcej. Jeżeli ich właściciele zgodzą się, to wykorzystamy je w specjalnej galerii na naszej stronie internetowe.
Wystawę można oglądać w godzinach pracy RCK.
S.K.
51323
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ambasada Prusakow #1234226 | 79.212.*.* 1 lis 2013 18:49

  A jaki jest adres tej strony internetowej gdzie mialby byc zamieszczone te cenne zdjecia? Sama inicjatywa jest doskonala i zasluguje na szczegolna pochwale.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jula #1232245 | 91.60.*.* 30 paź 2013 13:42

  Oby wiecej takich Beatek!!!! gratulacje kolezanko!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Leon Zawodowiec #1231661 | 31.135.*.* 29 paź 2013 20:04

  Brawo Beatko :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages