Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Nikt nie chce być radnym w Rynie

2013-06-10 12:46:56 (ost. akt: 2013-06-10 12:35:01)

Autor zdjęcia: Andrzej Frankowski

Chociaż, żeby zdobyć mandat, wystarczyło się tylko zgłosić. Chętnych jednak nie było. — Do wyborów został rok, pewnie nikomu się nie chce — uważają ryńscy samorządowcy.

Kiedy w marcu tego roku radni wygasili mandat swojej byłej koleżanki, nie przypuszczali, że jej miejsce pozostanie nieobsadzone.

Radna Jolanta Symonowicz sama zrezygnowała z mandatu. I chociaż olsztyńska delegatura Krajowego Biura Wyborczego zarządziła wybory na niedzielę, 2 czerwca, nie odbyły się one, bo nie zgłosił się żaden kandydat.

— To już druga taka sytuacja w tej gminie. Podobnie było również w poprzedniej kadencji — mówi Dorota Białowąs, dyrektor olsztyńskiej delegatury KBW. I przyznaje: — To specyfika tej gminy. Takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko.

Przypomnijmy, wybory uzupełniające przeprowadza się w gminach, w których liczba mieszkańców nie przekracza 20 tys. W większych gminach w przypadku wygaśnięcia mandatu radnego na jego miejsce wstępuje kandydat z tej samej listy, który w wyborach uzyskał kolejno największą liczbę głosów, a nie utracił prawa wybieralności.

Przewodniczący rady Jarosław Guz mówi, że nawet niekompletna rada sobie poradzi. — Pracujemy normalnie, nic nie zagraża naszej stabilności. Nic złego się nie dzieje. Chociaż szkoda, że mieszkańcy nie chcą angażować się w pracę na rzecz innych — przyznaje Guz.

Za tę pracę radni dostają płacę. W Rynie jest to 238,47 zł za każde posiedzenie. Aby te pieniądze dostać, wystarczyło w marcu lub kwietniu założyć komitet wyborczy. Czyli znaleźć pięć osób i zarejestrować się w KBW. Gdyby kandydat był jeden, dostałby mandat automatycznie, bez głosowania.

mk
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gosc #1109363 | 31.135.*.* 10 cze 2013 20:27

  slaby przepływ informacji...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kiełbasa wyborcza #1109182 | 188.33.*.* 10 cze 2013 16:16

  widocznie za mało dochodowy partyjny stołek za rok wybory w olsztynie 3/4 radnym wyborcy podziekuja za zielona wyspe cudu picu wizualizacji kilometrowych korków i tramwaji animowanych

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages